Yunanistan'da kamp yerleri, kampçılık ve düşüncelerim...


Gezinin maliyetini düşürmek, işin ruhuna macera katmak ve doğa ile bütünleşmek için motosiklet ve bisiklet turlarında çadır en çok tercih ettiğim konaklama tipi oluyor. İyi de oluyor. Tüm kamp malzemelerim daha önceden elimde mevcuttu. Decathlon ürünleri ucuz, sağlam ve kullanışlı olmasından dolayı tercih sebebim.
Camp in Greece web sayfasındaki PDF dosyası ve Camping Greece android aplikasyonu rotamın üzerinde bulunan kamp alanları tespiti için en büyük kaynaklar oldu. Tüm kamp noktalarını bulup üzerinde aylardır çalıştığım Google Earth rotamın üzerinde pin ledim. 
Normalde kamp alanları tercihim değildir. Güvenli; bakir-sessiz bir kumsal, plaj, orman alanı veya bir koyda restoran yanı alan daha hoşuma gidiyor. Restoran olunca da akşam yemeği de aradan çıkmış oluyor.
2015 yılı kamp ücretlerini araştırdığımda €5-€6 luk konaklama masrafı olduğunu gördüm. Çok ta pahalı gelmedi açıkçası. 
Kamp alanında;
1. Çadır büyüklüğü
2. Kişi sayısı
3. Motosiklet park
4. Elektrik kullanımı şeklinde dört ayrı kalemde ücretlendirmeler yapılıyordu. Kamp alanının konumu, verdiği sosyal hizmetler, popüliterliğine göre fiyatlar değişiklik gösterebiliyor.
2016 yılı kamp ücretleri Yunanistan'da tasarruf paketi yeni vergi oranları nedeniyle değişmişti. Bu durumu tur esnasında ilk kamp alanı Atina'da öğrendik. €9-€14 arasındaydı yeni fiyatlar. En pahalı yer ise Atina'ydı. İki gece için €42/tek kişi ödeme yaptık. :(

Tur sırasında not alıp sonrası derlediğim Yunanistan'da kampçılık düşüncelerimi size hemen yazayım;
Ülkenin en büyük gelir kaynağı turizm. İşin güzel yanı vatandaş ve devlet bunun farkında. Her alanda turizmi hakkını vererek yapıyorlar. Gelen turistleri otele tıkmak yerine o muhteşem koylarını, sahillerini, denizin turkuaz rengini göstermek maksadıyla kampçılığa çok önem veriyorlar. 700 civarı özel işletme kamp alanı mevcut. Devlet bunlara teşvik veriyor. Kamp ücretleri konumuna ve kalitesine göre €9-€14 arasında değişiyor. Bu fiyatın içinde ufak çadır + bir yetişkin + motosiklet park + elektrik kullanım bedeli mevcut. Benim garibime giden yaklaşık €3 luk elektrik kullanım bedeli karavan için de ayni çadır atan için de. Bir de motosiklet park için ne gerek var ekstra bir ücrete !!!
Kamp alanları çok temiz, tuvaletler hijyenik, her daim sıcak su, bulaşık, çamaşır yıkama alanları, market, restoran, çocuk park alanları, spor alanları. Çadır ve karavan alanları ayrı. Çadırlar için çim alan, karavanlar için bazı yerlerde beton şap mevcut.
Ülkede bölgelere göre kampların yerini, iletişim bilgileri vs tüm detaylarını içeren kitapçık ve mobil cihaz aplikasyonu mevcut. Çoğu yerde kamp yasak tabelaları mevcut. Sanırsam kamp sahiplerinin işgüzarlığı bu. Ben şahsen 26 günün 14 gününü kamp alanı dışında sahilde veya orman içinde çadır atarak geçirdim. Kimse de bir şey demedi. Endişem olmadan, güvenli bir şekilde sorunsuz geceyi geçirdim. Yollarda ve kamp alanı dışında sahillerde, koylarda, yeşil alanlarda bolca motokaravan vardı. Özellikle Hymer :)Kamp yaptığımız noktaların harita üzerindeki yerleri için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme